Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Impreza trwa! Zapraszamy!

O tym jakie możliwości daje sektor rolniczy oraz jak interesująca jest to dziedzina gospodarki, uczniowie szkół rolniczych z całej Polski będą mogli przekonać się już 5 czerwca 2023 roku w Sielinku. Trzeci dzień Krajowych Dni Pola, czyli Dzień Młodego Rolnika, będzie dedykowany właśnie młodym rolnikom.

Na uczniów szkół rolniczych z całej Polski czeka mnóstwo atrakcji oraz możliwość wzięcia udziału w konferencji z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wszystko po to, aby utwierdzić młodzież w przekonaniu, że wybrana przez nich droga zawodowa jest atrakcyjna i niesie ze sobą spore możliwości rozwoju i zarobku.

– Podczas Dnia Młodego Rolnika chcemy w atrakcyjny sposób przekazać uczniom szkół rolniczych najnowszą wiedzę z dziedziny rolnictwa oraz pokazać tradycje związane z polską wsią – zapowiada Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Natomiast Aleksandra Kapska, koordynator Dnia Młodego Rolnika, informuje: – To dzień poświęcony uczniom, którzy zaczynają swoją karierę w rolnictwie, a większość z nich wiąże z tym również swoją przyszłość. Podczas tego dnia uczniowie wezmą udział w warsztatach i okazach z różnych dziedzin rolnictwa, między innymi innowacji, odnawialnych źródeł energii czy rozwoju obszarów wiejskich.

Nowoczesne technologie w rolnictwie

Jakie atrakcje czekają dla przyszłych rolników? Podczas Dnia Młodego Rolniku teren w Sielinku będzie podzielony dla wszystkich zwiedzających na specjalne strefy, w których będą przygotowane specjalne wydarzenia i atrakcje dla uczniów.
– Młodzież powinna zainteresować przede wszystkim strefa innowacji, w której zostanie zaprezentowane jak nowoczesne technologie podbijają rolnictwo i ułatwiają pracę gospodarzom. Będzie można zobaczyć między innymi pokaz dronów, a nawet pokaz… robotów – zachęca dyrektor WODR w Poznaniu.

Orać czy nie orać?

Z kolei w strefie poletek demonstracyjnych na uczniów będą czekały pokazy związane ściśle z pracą w polu. Młodzież, pod okiem fachowców, będzie szukała odpowiedzi na pytanie czy pola należy orać czy od tego odejść, odbędą się pokazy rolnictwa precyzyjnego czy dawkowania nawozów.

Do tego zostanie przedstawiona oferta firm rolniczych, będzie więc można na żywo zobaczyć nowoczesne maszyny i urządzenia wykorzystywane do pracy w polu. Sprzęt rolniczy, w tym opryskiwacze będzie można zobaczyć również w strefie Wielkopolskich Targów Rolniczych.

Pokaz strzyżenia owiec lub oceny bydła

Nie mniej ciekawie zapowiada się strefa IV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, gdzie zaplanowano pokaz drobiu ozdobnego, pokaz strzyżenia owiec, pokaz konny czy pokaz oceny bydła. Dla tych, których bardziej niż zwierzęta, interesują rośliny, będzie czekała strefa ogrodnicza, a w niej ciekawe prelekcje i warsztaty na temat nicieni – szkodników atakujących rośliny.

– Jednym z niezwykle ważnych tematów, który dotyczy współczesnego rolnictwa, jest bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego nie może zabraknąć tego tematu podczas największej imprezy branżowej. W strefie energii dla rolnictwa uczniowie będą mogli zobaczyć urządzenia produkujące energię z odnawialnych źródeł, nauczą się rozpoznawać rośliny energetyczne oraz dostaną fachowe wyjaśnienie dotyczące na przykład tego jak czytać fakturę za energię elektryczną – opowiada Jacek Sommerfeld, dyrektor poznańskiego WODR.

Pokaz tkactwa, młócenie cepami i wyrób masła

Za to w strefie rozwoju obszarów wiejskich młodzież będzie mogła nieco przenieść się w czasie. Pokazy, które tutaj zaplanowano, w dużej części będą dotyczyły tradycji. W programie jest między innymi dawny wyrób masła i udój zwierząt, młócenie cepami, ręczne czyszczenie ziarna i jego rozdrabnianie czy pokaz tkactwa, prezentacja regionalnych strojów weselnych, wyrabianie biżuterii ludowej z korali czy pięknych kwiatów z papieru.

– Młodzież będzie mogła spróbować swoich sił w wyrabianiu białej kiełbasy, która będzie dużo smaczniejsza niż ta kupiona w markecie, co ma zachęcić do zajmowania się wędliniarstwem i samodzielnym wyrobem kiełbas. Uczniowie nauczą się również jak rozpoznawać rośliny zielarskie, ponieważ zainteresowanie tą tematyką jest coraz większe i często zamiast sięgać po leki, coraz więcej osób stawia w pierwszej kolejności na medycynę naturalną. Uczestnicy warsztatów będą mogli również wykonać samodzielnie świeczki z wosku oraz przekonają się, że pszczelarz to zawód z przyszłością – wymienia niektóre z wielu zaplanowanych w tej strefie atrakcji dyrektor WODR w Poznaniu.