Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Zwiedzającym dziękujemy za przybycie!

Strefa Innowacji

IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 odbędą się pod hasłem „rolnictwo innowacyjne”. Specjalnie dla odwiedzających zostanie przygotowana Strefa Innowacji, pełna nowych technologii oraz nowoczesnego rolnictwa w praktyce.

Program strefy - pobierz (PDF 114 KB)
Mapka i program strefy - pobierz (PDF 1.32 MB)

– W Strefie Innowacji odwiedzający będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami, porozmawiać z ekspertami, ale przede wszystkim zaczerpnąć inspiracji, by te najnowsze technologie wprowadzać do własnych gospodarstw rolnych – mówi Eliza Lubiatowska-Krysiak, koordynator Strefy Innowacji.

Dron w stanie spocznyku

Transfer wiedzy

Strefa umożliwi transfer wiedzy pomiędzy naukowcami, przedsiębiorcami, rolnikami i wszystkimi podmiotami zainteresowanymi innowacyjnością w rolnictwie. Będą mogli oni wymieniać się specjalistyczną branżową wiedzą z obszaru postępu hodowlanego, technologii uprawy, ochrony roślin, nawożenia oraz nawadniania, a także innowacji w obszarze rolnictwa precyzyjnego i wykorzystania cyfryzacji w produkcji rolnej.

Dyskusje obejmą trzy bloki wykładowe: „Jakość i bezpieczeństwo żywności”, „Rolnictwo i technologia żywności” oraz „Nowoczesne trendy w technologii produkcji żywności”. Wśród poruszanych tematów będą między innymi trendy w zakresie wytwarzania piwa rzemieślniczego, fakty i mity o jakości żywności, liofilizacja owoców i warzyw czy toksyczny wpływ mikrocząstek tworzyw sztucznych na człowieka i środowisko.

Strefa Innowacji w mediach

Cyfrowa technologia i sztuczna inteligencja

Podczas wydarzenia odwiedzający będą mogli być świadkami pokazów najnowocześniejszych narzędzi stosowanych w rolnictwie. Zademonstrowane zostaną przykłady wykorzystania robotów i dronów, a także aplikacji eDWIN, wspierającej rolników w zarządzaniu gospodarstwem. Prezentacje obejmą także temat rolnictwa precyzyjnego oraz sztucznej inteligencji.

– Jednym z popularnych dzisiaj tematów jest sztuczna inteligencja. W Strefie Innowacji na IV Krajowych Dniach Pola zostanie otwarte przyszłe Centrum Testowania Sztucznej Inteligencji w Rolnictwie. Będzie to wydarzenie na skalę europejską, ponieważ WODR jest partnerem projektu AgrifoodTEF i będziemy mieli w Sielinku poletka testowe – mówi Maciej Zacharczuk, koordynator Strefy Innowacji.

 

Doskonalenie poprzez współpracę

Wydarzenie jest również szansą na nawiązanie wielopodmiotowej współpracy, co jest kluczowe dla rozwoju polskiego rolnictwa. Zajęcia zaplanowane w ramach Strefy umożliwią rozpropagowanie wśród rolników nowych, innowacyjnych technologii oraz realizacji projektów Grup Operacyjnych w ramach działania "Współpraca" z Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

– Innowacyjność to kierunek, bez którego rolnictwo nie będzie się dalej rozwijało, szczególnie w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu czy potrzeb zwiększania produkcji przy jednoczesnym ograniczaniu środków chemicznych. Na Krajowych Dniach Pola będziemy pokazywali praktyczne rozwiązania w formie debat i pokazów polowych – dodaje Maciej Zacharczuk.

eDWIN - Wirtualne Gospodarstwo - Krajowe Dni Pola 2023 Sielinko

Sobota, 3 czerwca

10:00 – 15:00 – Konkurs „Najciekawsza innowacja na IV Krajowych Dniach Pola Sielinko 2023”

12:30 – 13:00 – Otwarcie Centrum Testowania Sztucznej Inteligencji – projekt AgrifoodTEF

13:00 – 15:00 – Blok wykładowy z pokazami „Jakość i bezpieczeństwo żywności”

 • „Rolnictwo, nauka i przemysł w kreowaniu jakości i nowych produktów funkcjonalnych jako
  odpowiedź na zapotrzebowanie rynku"
 • „Trendy w zakresie wytwarzania wysokojakościowego piwa rzemieślniczego"
 • „Liofilizacja owoców i warzyw”
 • „Toksyczny wpływ mikrocząstek tworzyw sztucznych na zdrowie człowieka i środowisko
  naturalne"
 • „Pozbiorowa pielęgnacja ziarna zbóż i nasion oleistych”

15:10 – 16:10 – Mini debata: Rolnictwo precyzyjne i drony w rolnictwie (Strefa Innowacji)

Niedziela, 4 czerwca

9:30 – 10:30 – Mini debata: Aplikacja eDWIN oraz roboty w rolnictwie

10:40 – 12:40 – Blok wykładowy „Rolnictwo i technologia żywności” (Strefa Innowacji)

 • „Jakość żywności – fakty i mity"
 • „Rzepak – źródło związków biologicznie aktywnych"
 • „Sztuczna inteligencja w rolnictwie”
 • „Detekcja ukrytego porażenia ziarna owadami w trakcie jego przechowywania"

13:00 – 14:00 – Mini debata: Rolnictwo precyzyjne i drony w rolnictwie (Strefa Innowacji)