Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Zwiedzającym dziękujemy za przybycie!
Na zdjęciu rogal Świętomarciński z glazurą cukrową i orzeszkami na górnej części rogala

Niektórym produktom spożywczym można przyznać „oznaczenie geograficzne”, jeżeli mają one szczególny związek z miejscem, w którym są wytwarzane. Dzięki takim oznaczeniom konsumenci mają pewność co do produktów o wysokiej jakości. Unijny system oznaczeń geograficznych chroni nazwy produktów, które pochodzą z konkretnych regionów i mają określone cechy jakości lub cieszą się renomą w związku z terytorium ich produkcji.

Rogal Świętomarciński z unijnym certyfikatem

Wielkopolskim produktem posiadającym taki unijny certyfikat jest Rogal Świętomarciński. Aby dany rogal nazwać „Rogalem Świętomarcińskim” musi spełniać ściśle określone wymagania dotyczące m. in. rozmiarów, kształtu, nadzienia oraz przede wszystkim rejonu wypiekania czyli w Poznaniu oraz w kilku okolicznych miastach.

Rogalowe Muzeum Poznania

O znaczeniu tego produktu dla poznaniaków oraz mieszkańców okolicznych powiatów świadczyć może fakt, że w stolicy Wielkopolski zlokalizowane jest unikatowe muzeum poświęcone rogalowi świętomarcińskiemu. „Rogalowe Muzeum Poznania” to wyjątkowe muzeum, które zaprasza swoich gości tych małych jak i dużych do niezwykłej przygody. Muzeum rogala świętomarcińskiego zlokalizowane jest w samym sercu historycznej starówki Poznania, czyli na Starym Rynku.