Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Zwiedzającym dziękujemy za przybycie!
Na zdjęciu inżynier sprawdzający przemysłowej wielkości instalację fotowoltaiczną

Czy wiesz, że pierwsze eksperymentalne ogniwo fotowoltaiczne powstało w 1839. Zbudował je francuski fizyk Edmund Becquerel. W wieku zaledwie 19 lat przeprowadził eksperyment, w którym pokrył elektrody platynowe chlorkiem srebra. Po zaświeceniu elektrod wygenerował napięcie i prąd. W taki oto sposób powstało pierwsze ogniwo słoneczne.

Zjawisko fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne są podstawowym i najmniejszym elementem paneli fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne zwane inaczej fotoogniwami lub ogniwami słonecznymi to półprzewodniki, które przetwarzają energię z promieni słonecznych w czysty prąd elektryczny. Aby to zrobić, wykorzystują swoje właściwości fizyczne. Gdy promienie słońca padają na ogniwo, zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne. Ogniwa fotowoltaiczne muszą mieć właściwości półprzewodników, dlatego najczęściej do ich budowy wykorzystuje się takie pierwiastki jak krzem, german i selen.

Budowa fotoogniwa

Fotoogniwo zbudowane jest z dwóch warstw półprzewodnika. Pierwsza z nich jest cienką i przezroczystą warstwą typu n i znajduje się na górze. Nad nią umieszczona jest elektroda ujemna i powłoka antyrefleksyjna. Na spodzie znajduje się elektroda dodatnia. Druga warstwa umiejscowiona na dole jest grubsza typu p. Obie warstwy oddzielone są barierą potencjałów, którą tworzą złącza p-n.