Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Zwiedzającym dziękujemy za przybycie!
Na zdjęciu jerzyk zwyczajny w locie

Czy wiesz, że Jerzyki są jedynymi ptakami, które prawie całe swoje życie spędzają w locie. Niektóre mogą być w locie bez przerwy nawet do 10 miesięcy. W locie potrafią zbierać pożywienie, materiał na gniazdo, pić a nawet spać. Ponadto są jednymi z najszybszych ptaków w występujących w Europie.

Jerzyk pod ścisłą ochroną

Jerzyk zwyczajny to gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny jerzykowatych (Apodidae). Zamieszkuje niemal całą Europę, dużą część Azji oraz północną Afrykę. Zimuje w południowej połowie Afryki. W Polsce podlega ochronie ścisłej. Populacja szacowana jest na 86–150 tysięcy par. Największe zagęszczenie osiąga w starej śródmiejskiej zabudowie: starówka w Lublinie: 24 pary/10 ha; warszawska Praga: 17–20 par/10 ha.

Gniazdo Jerzyka zwyczajnego

Jerzyki są monogamiczne, dojrzałość płciową osiągają zwykle w trzecim roku życia. Łączą się w pary na całe życie. Spotykają się wiosną, przy gnieździe, do którego wędrują osobno. Gniazdują w mniejszych lub większych koloniach. Do Polski przylatują pod koniec kwietnia i na początku maja, a odlatują już w sierpniu. Wyprowadzają jeden lęg w roku. Gniazda zakładają w szczelinach wysokich budynków, takich jak wieże kościelne czy stare kamienice, a także w stropodachach. Licznie gniazdują w blokach i wieżowcach z wielkiej płyty, rzadziej w naturalnych, skalnych szczelinach lub dziuplach, coraz częściej za to w specjalnie dla nich instalowanych budkach lęgowych. Gniazdo budują ze schwytanych w locie piór, sierści, puchu i drobnych traw, które spajają śliną w płaską miseczkę.