Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Zwiedzającym dziękujemy za przybycie!
Na zdjęciu ciągnik dokonujący siewu rzepaku ozimego

W tym roku siewy rzepaku ozimego na poletkach w Marszewie odbyły się 6 września. Przed siewem pole zostało odpowiednio przygotowane poprzez wykonanie zabiegów agrotechnicznych i wysianie nawozów. Zwrócono również uwagę na staranną uprawę roli, która jest bardzo ważnym elementem w uprawie rzepaku, ponieważ wpływa na szybki i równomierny wzrost roślin.

Na poletkach zastosowano nawożenie fosforowo-potasowe w postaci Tarnogranu Plus w ilości 500 kilogramów na hektar oraz wysiano dawkę startową azotu w postaci Salmagu z borem w ilości 60 kilogramów azotu na hektar. W obecnym sezonie przedplonem dla rzepaku był owies.

Dziewięć odmian rzepaku

Materiał siewny dostarczyły trzy firmy hodowlane. Hodowla Roślin Smolice przekazała cztery odmiany rzepaku: TOM, BACHUS, ANTON i MARVIN, Hodowla Roślin Strzelce trzy odmiany: NEON, GEMINI, KEPLER, a Syngenta Polska dwie odmiany: SY CORNETTA i SY FLORETTA. Łącznie na poletkach demonstracyjnych w Marszewie wysiano dziewięć odmian rzepaku.

W okresie przygotowania gleby pod zasiewy rzepaku ozimego wystąpiły opady deszczu, które wpłynęły na poprawę warunków wilgotnościowych gleby. Korzystny poziom wilgotności utrzymał się we wrześniu, co spowodowało równomierne wschody. W chwili obecnej stan plantacji rzepaku jest dobry.