Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Zwiedzającym dziękujemy za przybycie!

Podczas Krajowych Dni Pola spodziewamy się wielu miłośników i pasjonatów ogródków kwiatowych i ziołowych. Każdemu poświęcimy czas oprowadzając po wszystkich rabatach ogródka, pokazując całą kolekcję kwitnących bylin, traw, roślin jednorocznych, ziół i roślin przyprawowych – mówi Ewa Tuliszka, specjalistka z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego numer 2 w Sielinku, która na co dzień opiekuje się tamtejszym ogródkiem ziołowo-kwiatowym. Wszyscy chętni będą mogli zwiedzić ogródek podczas Krajowych Dni Pola.

Jakie nowości w tym roku zobaczymy w ogródku?

W tym roku w edukacyjnym ogródku ziołowo-kwiatowym wykonaliśmy nowe nasadzenia, pojawiły się nowe rośliny, została przeprowadzona metamorfoza. Myślę, że wiele pomysłów i ciekawych aranżacji zaskoczy naszych gości. Mamy nową rabatę z tawułką chińską i brunnerą, kwitnącą drobnymi niebieskimi kwiatkami, ozdobną z dużych liści, o ciekawym zielonym unerwieniu. Dotychczasowe nasadzenia naszego ogródka uzupełniamy o nowe sadzonki kwiatów bylinowych. Posadzono całą rabatę dalii, sporo mieczyków w różnych kolorach wokół róż rabatowych, kanny, czyściec gęstokwiatowy, orliki. Były też przesadzane mocno rozrośnięte byliny i trawy. Ponadto, posadzone zostały krzewy Budlei Dawida w trzech kolorach, przyciągające mnóstwo motyli. Dochodzą jeszcze inne wieloletnie byliny, o zdecydowanych kolorach i łatwe w uprawie, które zobaczycie Państwo podczas Krajowych Dni Pola.

Czy były jakieś utrudnienia w tegorocznych pracach w ogródku?

Zaskoczyła nas zimna wiosna, więc zamówione nowe sadzonki czekały na posadzenie po zimnej Zośce i po zimnych ogrodnikach. To pozwala na ich szybki wzrost i uzyskanie pięknego efektu. Pozyskiwaliśmy z wysiewu sadzonki aksamitek i cyni, które znalazły swoje miejsce po przekwitnięciu wcześniejszych roślin cebulowych.

Czemu mają służyć tegoroczne zmiany w ogródku?

Założeniem tej metamorfozy były takie zmiany, które dodatkowo wzbogacą rabaty o zestaw roślin kwitnących na przełomie maja i czerwca, aby w czasie Krajowych Dni Pola ogród był pięknie ukwiecony. Ponadto, ogródek wzbogacamy wyszukanymi rodzimymi roślinami, które są bezpieczne i odporne na szkodniki, a szczególnie na żarłoczne, nagie ślimaki. Co roku dokładamy kolejną „cegiełkę” na budowanie w tym miejscu bioróżnorodności, czyli oprócz dosadzania roślin na rabatach i grządkach, zapraszamy do ogrodu ptaki, pożyteczne owady czy drobne ssaki, na przykład jeża. Mamy świadomość, że im więcej organizmów i gatunków znajduje się w ogrodzie tym lepiej dla wszystkich. Mamy sporą kolekcję roślin miododajnych, które przyciągającą owady, są motyle na jeżówkach i lawendzie, bąki, trzmiele, murarki zapylające, mieszkające w swoim domku. Obserwujemy przylatujące ptaki, które u nas karmią się, nie tylko nasionami w okresie zimy i jesieni, ale też w okresie wegetacji, na przykład larwami, ograniczając populację szkodników, dbamy też o wodę w poidełku dla nich. Naszym celem jest pokazanie przyszłym młodym gospodyniom, rolniczkom, jakie kwiaty i zioła uprawiały niegdyś nasze babcie i prababcie, aby zaszczepić w nich chęci do uprawy w swoich ogródkach przydomowych.

Czego mogą spodziewać się osoby odwiedzające ogródek ziołowo-kwiatowy podczas Krajowych Dni Pola?

Przy wejściu przygotowujemy ozdobione pojemniki, donice ogrodowe, wypełnione kwiatami surfini, bratkami, begoniami. Wykorzystamy jeszcze dobrze zachowane dawne, stare naczynia, które kiedyś były używane w zagrodach wiejskich. Podczas Krajowych Dni Pola spodziewamy się wielu miłośników i pasjonatów ogródków kwiatowych i ziołowych. Każdemu poświęcimy czas oprowadzając po wszystkich rabatach ogródka, pokazując całą kolekcję kwitnących bylin, traw, roślin jednorocznych, ziół i roślin przyprawowych. To miejsce położone na przeciwko Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku z oddali przyciąga barwami kwiatów. Rok rocznie czynimy nieustanne starania, aby ten ogródek był jeszcze piękniejszą wizytówką naszego Ośrodka.