Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Zwiedzającym dziękujemy za przybycie!
Na zdjęciu Pola demonstracyjne WODR w Sielinku widoczne z góry

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 to nie tylko ogromne wyróżnienie dla Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, który jest organizatorem wydarzenia, ale także dla gminy Opalenica i powiatu nowotomyskiego, na terenie których impreza się odbędzie.

– Każde wydarzenie ogólnopolskie jest wyróżnieniem dla samorządu. Dostrzeżona została działalność Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku, co jest dla nas miłe. Wyróżnienie to spowoduje, że naszą gminę odwiedzą tysiące ludzi z całej Polski. Większość z nich nie odwiedziłaby nas, gdyby nie Krajowe Dni Pola. Na pewno jest to wspaniała promocja naszego samorządu a także wspaniałych Mieszkańców, którzy ją zamieszkują. Staniemy się jeszcze bardziej rozpoznawalni w kraju – mówi Tomasz Szulc, burmistrz Opalenicy.

Natomiast Andrzej Wilkoński, starosta powiatu nowotomyskiego, dodaje: – Na terenie Sielinka od lat odbywają się wydarzenia rolnicze różnej rangi. Cieszymy się, że nasi zainteresowani branżą rolniczą mieszkańcy będą mieli kolejną możliwość odwiedzenia również Krajowych Dni Pola. Fakt, że w tym roku zorganizowane one zostaną w Sielinku świadczy o tym, że wielkopolska gospodarność i zaradność są gwarantem sukcesu.

Chcemy pokazać naszą gościnność i pracowitość

Zarówno gmina Opalenica, jak i powiat nowotomyski, aktywnie włączyły się w organizację i promocję Krajowych Dni Pola. Oba samorządy będą obecne również na samej imprezie.

– Chcemy zapoznać gości z różnych stron Polski z naszą specyfiką, pochwalić się tym, co u nas najlepsze. Żeby każdy, kto stąd wyjedzie kojarzył Krajowe Dni Pola nie tylko z rolniczym Sielinkiem, ale miejscem, gdzie na co dzień mieszkają i pracują wyjątkowi ludzie – mówi starosta Andrzej Wilkoński.

I dodaje: – Pokażemy to, z czego jesteśmy dumni. Nasze rodzime rolnictwo to również uprawa chmielu i wikliny. Planujemy pokazać, jak ważne jest dla nas propagowanie wiedzy i podtrzymywanie plecionkarskich tradycji. Zapoznamy naszych gości z powstałym niedawno Szlakiem Wikliny, ale też pokażemy wartości i zalety każdej z naszych sześciu gmin: Kuślina, Lwówka, Miedzichowa, Nowego Tomyśla, Opalenicy i Zbąszynia.

Z kolei burmistrz Tomasz Szulc zwraca uwagę, że w Krajowych Dniach Pola uczestniczyć będą zespoły ludowe, muzyczne, dziecięce z terenu gminy oraz Opalenicka Orkiestra Dęta.

– Chcemy ukazać naszą gościnność oraz pracowitość, dzięki której tak wiele udało nam się osiągnąć – mówi burmistrz Opalenicy.

Miejsce dla miłośników muzyki, smakowitego jedzenia oraz sportu

Krajowe Dni Pola to szansa, by lepiej poznać wielkopolską tradycję, kulturę oraz jej walory turystyczne. Ale do gminy Opalenica i powiatu nowotomyskiego warto się wybrać nie tylko przy okazji tego wydarzenia.

–To tu możemy odwiedzić miejsca związane z produkcją pierwszego polskiego motocykla „Lech”, czy też skorzystać ze znakomitej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Przechadzając się natomiast uliczkami Opalenicy, czy też odwiedzając nasze sołectwa, na pewno będzie można liczyć na pomoc i życzliwość naszych mieszkańców – mówi burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc.

Ponadto, dodaje: – Jeżeli przywołamy na myśl sformułowanie „zrównoważony rozwój”, to nasza gmina jest tego bardzo dobrym przykładem. To tutaj historia miesza się z teraźniejszością. Dbamy o naszą tradycję, nie zapominając jednocześnie o potrzebach mieszkańców. Mam tu na myśli kwestie związane z nowoczesną edukacją przedszkolną i szkolną, sportem czy też kulturą.

Podobną opinię ma starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński. – Powiat nowotomyski jest miejscem niezwykle urokliwym i gościnnym. Warto nas odwiedzić o każdej porze roku. U nas można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, wybrać się na grzybobranie, czy nawet odwiedzić kilka ciekawych muzeów, w tym Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku – opowiada starosta.

I dodaje: – Miłośnikom muzyki ludowej spodoba się bez wątpienia twórczość Regionu Kozła, a zwłaszcza działalność Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu, zaś sportowcy z chęcią odwiedzą miejsce, w którym w Opalenicy gościła reprezentacja Portugalii podczas Euro 2012 z Cristiano Ronaldo na czele. Słyniemy z tradycyjnej, wielkopolskiej kuchni, między innymi smażonego sera i pyr z gzikiem. Dbamy tutaj o tradycje i gwarantuję, że na nudę nikt nie będzie narzekał. Osadnictwo olęderskie, rezerwaty przyrody, malownicze tereny i przede wszystkim niezwykle otwarci i życzliwi mieszkańcy to najlepsza wizytówka naszego terenu.