Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Zwiedzającym dziękujemy za przybycie!
Na zdjęciu na zdjęciu są zaprezentowane poletka demonstracyjne w sielinku.

Krajowe Dni Pola to okazja, by zdobyć wiedzę zarówno praktyczną, jak i teoretyczną, na przykład u specjalistów z instytucji działających w sektorze rolnictwa takich jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Tych instytucji na Krajowych Dniach Pola w Sielinku na pewno nie zabraknie.

– Krajowe Dni Pola to jedno z ważniejszych wydarzeń w roku w branży rolniczej. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że tegoroczne edycja odbędzie się w Wielkopolsce w Sielinku. Rolnicy z całej Polski będą mogli w jednym miejscu obejrzeć i porównać potencjał odmian roślin uprawnych, prezentowane odmiany są wynikiem wieloletniej pracy hodowlanej – mówi Bogdan Fleming, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Oddział Terenowy w Poznaniu.

Połączenie teorii i praktyki w jednym miejscu

– Krajowe Dni Pola to już impreza cykliczna o prestiżowym znaczeniu, przyciągająca tysiące osób związanych z rolnictwem i środowiskiem wiejskim. Obecność producentów maszyn i urządzeń rolniczych, pasz, materiału siewnego, hodowców zwierząt oraz instytucji związanych ze środowiskiem wiejskim daje odwiedzającym możliwość zdobycia nowej wiedzy, kontaktów i niejednokrotnie możliwość zawierania nowych umów o współpracy – mówi Łukasz Grabowski, dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Oddział Regionalny w Poznaniu.

– Corocznie Krajowe Dni Pola pokazują jak wygląda nowoczesne, światowe rolnictwo, jego perspektywy i kierunki rozwoju. Dają szansę poznania nowych technik i technologii upraw. Innowacje w obszarze rolnictwa precyzyjnego, czy sposoby zastosowania dronów w rolnictwie są idealnymi przykładami postępu, jaki nastąpił w rolnictwie. Dni Pola łączą teorię, którą gwarantują liczne i tematyczne panele dyskusyjne z udziałem specjalistów branżowych i rolników, z praktyką: pokazy sprzętów rolniczych i poletka demonstracyjne z odmianami roślin uprawnych – mówi Mateusz Bukowski, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Lokalni producenci, degustacje i informacje o bezpieczeństwie

Na stoiskach poszczególnych instytucji wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad udzielanych przez specjalistów KRUS.

– Zorganizujemy stoisko, na którym pracownicy Kasy udzielać będą odpowiedzi na pytania dotyczące zasad bhp w rolnictwie oraz zmianach w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Przedstawione zostaną nowości w tym zmiany w zasadach przechodzenia na emeryturę oraz korzystania z Centrów Rehabilitacji Rolników przez osoby mające uprawnienia do emerytury rolniczej – mówi Łukasz Grabowski.

I dodaje: – Jednym z głównych zadań KRUS jest promocja bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Dlatego też KRUS wykorzystuje każdą możliwość spotkania się ze środowiskiem wiejskim w celu popularyzacji zasad bhp w rolnictwie oraz informowania o wszelkich zmianach w zasadach ubezpieczenia społecznego rolników.

– W trakcie trwania Krajowych Dni Pola w Sielinku KOWR OT w Poznaniu zorganizuje stoisko informacyjne. Przygotujemy także strefę produktu lokalnego i zaprosić do udziału wystawców Polska Smakuje. W strefie będzie można posmakować i zakupić produkty certyfikowane oraz pochodzące prosto od rolnika – opisuje Bogdan Fleming.

Fachowe porady na stanowisku Agencji

Natomiast przy stoisku informacyjnym ARiMR będzie możliwość uzyskania indywidualnego, fachowego doradztwa o wsparciu będącym w ofercie Agencji.

– Rolnikom należy się rzetelna informacja z pierwszej ręki. Wielokrotnie uczestniczymy w wydarzeniach, gdzie informujemy o działalności agencji. Przedstawiamy wachlarz rozwiązań skierowany do producentów rolnych oraz zachęcamy do skorzystania z funduszy krajowych i unijnych – mówi Mateusz Bukowski.

ARiMR przygotowała się również na trzeci dzień Krajowych Dni Pola. – Podczas wydarzenia zostanie przeprowadzony konkurs, którego partnerem jest Wielkopolski Oddział Regionalny ARiMR. Współzawodnictwo obejmie tematykę rolniczą z wykorzystaniem kodów QR – mówi Mateusz Bukowski.

I dodaje: – Zapraszam do udziału w Krajowych Dniach Pola, które choć dedykowane rolnikom, pozwoli miło spędzić czas rodzinom z dziećmi, dla których przewidziano liczne atrakcje na świeżym powietrzu.